INTENCJE  MSZALNE  OD  16  -  22  SIERPNIA  2021  ROKU

 

PONIEDZIAŁEK  16 VIII -  Św. Stefana Węgierskiego

Godz. 7.00 – Śp. Zbigniew Indra – w rocznicę śmierci;

Godz. 10.00 – DPS –

Godz. 18.00 – 1) Śp. Władysław Wrona – w 3. rocznicę śmierci – od żony z rodziną;

                        2) Śp. Redaktor Zygmunt Szych o radość wieczną w gronie zbawionych – od Przyjaciela;

 

WTOREK – 17 VIII – Św. Jacka Odrowąża, kapł..

Godz. 7:00 – Śp. Dariusz Kwaśny – od chrześnicy Ewy z rodziną;

Godz. 18.00 – 1) W intencji Marii z okazji urodzin i imienin – dziękczynno-błagalna o zdrowie, potrzebne

     łaski, opiekę NMP – od dzieci;

2) Śp. Stanisław i Jan Musiał;

 

ŚRODA – 18 VIII –

Godz. 7:00 – Śp. Czesław Brożek – od chrześnicy Teresy;

Godz. 18.00 – W intencji Renaty i Jana – z okazji 42. rocznicy ślubowań małżeńskich – z podziękowaniem

                        za zdrowie i Boże błogosławieństwo, z prośbą o dalsze potrzebne łaski;

                        2) Śp. Jacek i Bolesław Adamczyk – w dniu ich imienin;

 

CZWARTEK – 19 VIII – Św. Jana Eudesa, kapł.

Godz. 7.00 – Śp. Franciszka i Bolesław Walczak z okazji imienin;

Godz. 17.00 – Nabożeństwo uczczenie relikwii bł. ks. Michaela McGivney’a, założyciela Rycerzy Kolumba;

Godz. 17.30 – Adoracja Najświętszego Sakramentu;

Godz. 18.00 – 1) Śp. Marian Srebro w rocznicę śmierci;

                        2) Śp. Zdzisław i Jan Klimek – od żony z rodziną;

 

PIĄTEK – 20 VIII  -  Św. Bernarda, opata i dra Kośc.

Godz. 7:00 – Śp. Kazimierz Brożek – od Barbary i Jerzego Bujak z rodziną;

Godz. 10.00 – DPS –

Godz. 15.30 - Ślub

Godz. 18.00 – Śp. Czesław Brożek – od siostry;

 

SOBOTA – 21 VIII – Św. Piusa X, pap.

Godz. 7:00 – Śp. Kazimierz Brożek – od rodziny Jadwigi Bujak z dziećmi;

Godz. 15.00 – Ślub

Godz. 16.15 - Chrzest

Godz. 18.00 – 1) Śp. Dariusz Kwaśny – od Beaty i Bogdana Steinhoff;

2) Śp. Roman Karaś – od Stanisława Jachymczaka;

 

XXI  NIEDZIELA  ZWYKŁA  -  22 VIII 2021

 

Godz. 7.00 – Śp. Jan Sępek – w 19. rocznicę śmierci;

Godz. 9:00 – 1) Śp. Maria Dara – w dniu imienin;

2) Śp. Władysław Wrona w 3. rocznicę śmierci – od córki z rodziną;

Godz. 10.00 – DPS – W intencji Parafian

Godz. 11:00 – W intencji Łukasza – z podziękowaniem za łaski, zdrowie, dary Ducha Świętego i z prośbą

o dalsze Boże błogosławieństwo i opiekę NMP;

Godz. 17.00 - Śp. Czesław Brożek – od siostrzeńca z rodziną.

 

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne złe duchy, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

 

 

OGŁOSZENIA  NA  UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NMP - XX  NIEDZIELĘ  ZWYKŁĄ  -  15  SIERPNIA  2021 r.

1. Dzisiaj przeżywamy Uroczystość Wniebowzięcia NMP. Msze św. będą celebrowane w porządku niedzielnym: o godz. 7.00; 9.00; 11.00 i 17.00. Po każdej Mszy św. odbędzie się błogosławieństwo ziół i kwiatów. Po Prymarii uczcimy Patrona Parafii – św. Stanisława Kostkę, a po każdej Mszy św. będzie błogosławieństwo relikwiami.

            2. Zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu codziennie o godz. 17.30, a w niedzielę o 16.30. W okresie wakacyjnym nie będzie w czwartki adoracji w ciszy – od 20.00 – 21.00.

3. W środę przed Mszą świętą podczas adoracji będzie Nowenna do MB Nieustającej Pomocy.

4. Rycerze Kolumba z naszej parafii zapraszają w czwartek, 19. 08, od godziny 17.00 na nabożeństwo związane z uczczeniem relikwii Założyciela Rycerzy, bł. ks. Michaela McGivneya, który rok temu został wyniesiony do chwały ołtarzy. O godzinie 18.00 będzie Msza św. z okolicznościowym kazaniem.

5. W liturgii bieżącego tygodnia wspominamy: w poniedziałek – Św. Stefana Węgierskiego; we wtorek - Św. Jacka, kapł.; w środę – Św. Klary, dziew; w czwartek - Św. Jana Eudesa, kapł.; w piątek - Św. Bernarda, opata i dra Kośc.; w sobotę – Św. Piusa X, pap. Obchodzącym swoje imieniny i urodziny składamy serdeczne życzenia. Obfitości Bożych łask życzymy szczególnie Pani Marii Grabowskiej, która przez cały rok bezinteresownie ubiera kościół kwiatami. Także dzisiaj swoje imieniny przeżywa Pani Maria Bielawska, która wraz z synami kupuje piękne obrusy ołtarzowe i nakrycia na stoliki.

6. Zachęcamy do lektury czasopism katolickich, w tym „Niedzieli”, Gościa Niedzielnego i nabywania ciekawych książek. Rozprowadzamy także piękne kalendarze na 2022 rok.

7. Serdeczne dziękujemy za ofiary składane w kopertach i przesyłane na konto bankowe (nr konta parafialnego: Bank PEKAO SA I O w Tarnowie: 87 1240 1910 1111 0000 0898 4324).

8. Przypominamy, że kancelaria parafialna jest czynna w środy i piątki w godzinach 7.30 – 8.00 i 16.30 – 17.30 oraz w soboty od 7.30 – 8.00. Telefon do parafii: 14 626 75 33.

9. Rada Parafialna na ostatnim zebraniu postanowiła, że zanim rozpoczniemy malowanie kościoła, musimy poprawić jego ogrzewanie i wentylację, dlatego trzeba założyć pompy ciepła. Poszukujemy sponsorów, bo koszty są dosyć duże.

10. W miesiącach wakacyjnych tj. w lipcu i w sierpniu biblioteka parafialna będzie zamknięta.

11. Wójt Gminy Tarnów zaprasza na Dożynki Gminy Tarnów, które odbędą się w sobotę 21 sierpnia w Zbylitowskiej Górze. W wydarzeniu udział wezmą Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką. W programie obrzęd dożynkowy, konkurs wieńca, degustacje potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, a wieczorową porą koncerty zespołów disco polo MIG i BOYS. Szczegóły na plakatach oraz stronie internetowej Gminy Tarnów.

W tym tygodniu z naszej parafii odszedł do wieczności śp. Paweł Stanienda z ul. Pędrackiego.. Pomódlmy się za zmarłego – Dobre Jezu, a nasz Panie…

Otwórzmy nasze serca na dar Chrystusowego błogosławieństwa.

Uroczystość Wniebowzięcia w polskiej tradycji ludowej nazywa się świętem Matki Bożej Zielnej. "Pobożność ludu polskiego uwiła Jej wieniec legend piękniejszy niż dożynkowy. Najświętsza ochrania dłonią przed jastrzębiem gniazdo skowronka, przyjaciela rolnika... Tej Opiekunce, Matce miłości pięknej i nadziei świętej lud polski składa zboża i zioła w dniu Jej Wniebowzięcia. Ona poniesie je ze sobą niby wonny oddech ziemi - hołd Stworzycielowi od Jego stworzenia, Rzeczniczka wszystkich potrzeb i nędz świata. Przewodnica miłosierdzia, odziana w koronę uwitą z kłosów, zroszoną kroplami znojnego ludzkiego potu" (Z. Kossak). Święto to konsekruje codzienną szarą pracę ludzką i ludzki trud, cierpienie i krzyż. Pokazuje, że przez pracę, trud i krzyż wiedzie droga do nieba. Matka Boska Zielna to święto owoców ludzkiej pracy i Bożego błogosławieństwa. Przypomina nam ono, że nasze wniebowzięcie, podobnie jak wniebowzięcie naszej Matki, też będzie owocem łaski oraz trudu, potu i cierpienia. Bycie z Panem w wieczności rozpoczyna się byciem z Nim tu, na ziemi. Niekończąca się miłość w niebie rozpoczyna się od miłości tu, na ziemi. Korona chwały jest owocem krzyża. Kwiaty ścięte do bukietu na Zielną więdną i umierają, my zaś przez śmierć rozkwitamy i rodzimy się dla nieba, do nowego życia, jak ziarno wrzucone do ziemi. "Przecież to, co siejesz, nie ożyje, jeżeli wprzód nie obumrze" (1 Kor 15,36).  "Pierwsza po Synu weszłaś w bramy nieba, Z duszą i ciałem jaśniejącym łaską, Odtąd się stałaś drogą najpewniejszą Do domu Boga." (Hymn II Nieszporów) Czy ja do domu Ojca idę drogą wytkniętą i wskazaną przez Maryję?  Liturgia Wniebowzięcia wzywa nas do wpatrywania się w uwielbioną Matkę Jezusa. Kontemplacja Wniebowziętej rzuca światło na nasze życie, cierpienie, na nasz los. Patrząc na Maryję wyniesioną do nieba, lepiej i głębiej rozumiemy sens naszego życia na ziemi. Zapatrzenie się w niebo nie odrywa od ziemi, lecz zaostrza odpowiedzialność za czas dany nam przez Boga. Wniebowzięta Pani uczy nas, że jedyną naszą szansą ku rozwojowi, ku pełni, ku chwale jest Chrystus, Syn Najwyższego, Zbawiciel i Jego łaska, Jego miłość. W Nim ma swe ostateczne źródło chwała Maryi, w Nim, i tylko w Nim, jest i nasza szansa.